•  

Styrgruppen

 

NORRA REGIONEN

Fryderyk Lorenz
Hematologisektionen
Cancercentrum
Norrlands Universitetssjukhus
901 85 Umeå
Telefon: 090-7850000
E-post: fryderyk.lorenz@vll.se

Emma Ölander
Hematologmottagningen
Sundsvalls sjukhus
851 86 Sundsvall
Telefon: 060-181000(vx)
E-post: emma.olander@lvn.se

 

 

UPPSALA-ÖREBRO REGIONEN

Martin Höglund (ordf)
VO hematologi, 50C
Akademiska Sjukhuset
751 85 Uppsala
Telefon: 018-6114405
E-post: martin.hoglund@medsci.uu.se


Bertil Uggla (kassör)
Sektionen för hematologi
Medicinska kliniken
Universitetssjukhuset
701 85 Örebro
Telefon: 019-6021000
E-post: bertil.uggla@regionorebrolan.se

SYDÖSTRA REGIONEN

Petar Antunovic
Hematologiska Kliniken
Universitetssjukhuset
581 85 Linköping
Telefon: 013-222155
E-post: petar.antunovic@regionostergotland.se

Jörg Cammenga
Hematologiska Kliniken
Universitetssjukhuset
581 85 Linköping
Telefon:
E-post: jorg.cammenga@regionostergotland.se

 

 

 

 


 

SÖDRA REGIONEN

Gunnar Juliusson
Verksamhetsområde Hematologi och kärl
Skånes Universitetssjukhus, Lund
221 85 Lund
Telefon: 046-171315
E-post: gunnar.juliusson@med.lu.se

Vladimir Lazarevic
Verksamhetsområde Hematologi och kärl 
Skånes Universitetssjukhus, Lund
221 85 Lund
Telefon: 046-172944 
E-post: vladimir.lazarevic@skane.se

VÄSTRA REGIONEN

Lovisa Wennström
Sektionen för hematologi och koagulation
Medicindivisionen
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Telefon: 031-3427340
E-post: lovisa.wennstrom@vgregion.se

Lars Möllgård 
Sektionen för hematologi och koagulation
Medicindivisionen
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Telefon: 031-3427340
E-post: lars.mollgard@vgregion.se

STOCKHOLM-GOTLAND REGIONEN

Åsa Derolf (sekr)
Hematologiskt Centrum
Karolinska-Solna
171 76 Stockholm
Telefon: 08-51774137
E-post: asa.rangert-derolf@karolinska.se

Stefan Deneberg 
Hematologiskt Centrum
Karolinska-Huddinge
171 76 Stockholm
Telefon: 08-58580000
E-post: stefan.deneberg@ki.se


 

REPRESENTANT FÖR SVENSKA BMT-GRUPPEN

Mats Brune
Sektionen för hematologi och koagulation
Medicindivisionen
Sahlgrenska Universitetssjukhuset 
413 45 Göteborg 
Telefon: 031-3427340
Epost: brune@gu.se

REPRESENTANT FÖR APL- OCH BIOBANKSGRUPPERNA

Sören Lehmann 
Hematologiskt Centrum
Karolinska Universitetssjukhuset Huddinge
141 86 Stockholm
Telefon: 08-58580000
E-post: soren.lehmann@ki.se

Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.